Jod důležitý nejen pro dospívání

14.06.2020

Jód je minerál a chemický prvek, jehož název je odvozený od řeckého slova jodes, což v překladu znamená "modrofialový". Byl objeven v roce 1811 a užíván jako dezinfekce.

V lidském organizmu je jodu kolem 50 mg a z nich dvě třetiny soustředěny ve štítné žláze, která bez něj nemůže existovat. Potřebuje ho k výrobě tyroxinu a dalších hormonů, řídících funkce našeho těla (metabolizmus, reprodukce, funkce svalů a nervů).

Nízký obsah jodu vyvolává zpomalení růstu v dospívání, stavy netečnosti, potíže s učením. Také urychluje stárnutí buněk, protože štítná žláza pak žije na úkor buněčného metabolizmu.

Ženy dostatečným přísunem jodu mohou předejít nezhoubným cystám i rakovině prsů a zabránit jejich bolestivosti. Nízká plodnost, vyšší riziko potratovosti a hyperaktivnost dětí také mohou být způsobeny nedostatkem jodu v organizmu matky, zvláště v prvním trimestru.

Jod zlepšuje soustředění, pohotovost myšlení, zajišťuje duševní svěžest. Zvyšuje IQ, tělesnou energii, sexuální apetit a odolnost proti chladu. Pomáhá spalování nadbytečných tuků, snižuje pocit hladu, možná právě díky nízké hladině jodu se vám nedaří zhubnout. Blahodárně působí na zdraví zubů, vlasů, nehtů a pokožky.

Nejvyšší obsah mají višně a třešně. Dobrým zdrojem jsou i mořské řasy. Ale pozor půda v ČR se zrovna nevyznačuje vysokým obsahem jodu a mořská voda zase čistotou. Tedy pokud máte příznaky nedostatku jodu, vyberte si některý z potravinových doplňků. Sáhnout můžete po našem Jod Vitality, který obsahuje 200 mcg jodu z řasy kelp.