Vitamín D

14.04.2018

Studie, která byla publikována v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism v roce 2010 zjistila, že až 60 % lidí má velký nedostatek vitamínu D a asi 25 % extrémně nízký nedostatek vit. D. A že tento nedostatek je spojený s celým souborem civilizačních nemocí, včetně rakoviny, autoimunitními chorobami, cukrovkou, řídnutí kostí a kardiovaskulárními chorobami.

Další nedávné výzkumy zjistily, jak vit. D aktivuje imunitní systém tím, že doslova vyzbrojuje T buňky k boji proti infekcím. Bez vitamínu D, imunitní systém neposkytuje skoro žádnou ochranu, proti napadení viry a mikroorganizmy. Pouze s vitaminem D v krvi začnou buňky aktivně vyhledávat vetřelce a vyloučí je z těla ven.

Jednoduše řečeno náš imunitní systém nebude účinně pracovat, pokud nebude aktivován vitamínem D. Pokud se při takovémto nedostatku setkáte se sezónní chřipkou, nebo jiným virovým atakem, organizmus se nemá jak bránit.

Další studie dává také do souvislostí nedostatek vitamínu D a uložený tělesný tuk. Dostatek vitamínu D podporuje ztrátu tělesného tuku. A může za to pravděpodobně hormonální mechanizmus vit. D, s nímž tento jev pracuje.

Vitamín D se vytváří vlivem slunečního světla v mazu na kůži. Nedostatek vitamínu D je způsoben převážně naším životním stylem, každý den se koupeme, tedy smýváme tu vrstvičku tuku, ve které se může vit. D tvořit, jsme zalezlí v kancelářích, když jdeme cvičit, jdeme do posilovny, a když už jdeme na sluníčko, říkají nám, že se ho máme bát, abychom nedostali rakovinu kůže a případně se namazali alespoň 50 kou krémem proti UV záření.

Když se podíváte do statistik, tak uvidíte, že jsme na špici v rakovině kůže a tlustého střeva. Kdyby to bylo jen sluníčkem, proč my tady, kde toho sluníčka za rok tak zase moc nemáme ?

Sluníčko za to nemůže, je to jen jeden z rizikových faktorů jako cokoliv jiného. Ale může za to náš životní styl a strava, která zatěžuje náš imunitní systém natolik, že tělo prostě už nemá sílu na to rakovinné buňky likvidovat. Stejně jako když jsou 2 policajti ve městě a na jednom konci se stane loupež, oba tam odjedou, a na druhém konci se krade.

Je škoda, že odpovědné orgány jsou ve vleku farma firem a místo doporučení zvýšení vitamínu D a C v zimních měsících jako prevenci proti chřipce, doporučují očkování, které naopak imunitní systém oslabí, a spousta lidí chřipku po očkování dostane, je to dokonce v příbalovém letáku napsané, že každý 10 má příznaky chřipky po očkování. Položili jste si někdy otázku, proč zrovna kolem vánoc začíná většinou chřipková epidemie ? To se totiž v organizmu vyčerpá přes léto naakumulovaná zásoba vit. D